Wprowadzanie dzieci w świat literatury wiąże się nie tylko z codziennym rytuałem wieczornego czytania, który dobrze jest kultywować praktycznie od momentu pojawienia się malucha na świecie (a nawet wcześniej), ale też od właściwego doboru tekstów.

Oto kilka propozycji dla najmłodszych, którym nie oprze się żaden maluch!

1. „Pan Kuleczka”

Seria „Pan Kuleczka” Wojciecha Widłaka to krótkie opowiadania o idealnym dorosłym, dającym poczucie bezpieczeństwa i cichutko towarzyszącym dzieciakom w ich zmaganiach z codziennymi wyzwaniami i dzielący z nimi ich radości.

Pan Kuleczka
Autor: Wojciech Widłak

2. „Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole (oraz) Bobek wyprawia i rzeczy w sam raz, czyli ważne sprawy małych”

„Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole (oraz) Bobek wyprawia i rzeczy w sam raz, czyli ważne sprawy małych” to cudowny „poradnik” jak stać się przedszkolakiem. Jak odnaleźć się w zasadach innych niż te panujące w domu? Jak poradzić sobie bez maminego ciepełka? I najważniejsze… Co z paniami przedszkolankami i nowymi kolegami? Dużo tego jak dla trzylatka, ale Lulaki wiedzą, jak to wszystko „ogarnąć”!

Lulaki Pan Czekoladka i przedszkole Bobek wyprawa i rzeczy w sam raz, czyli ważne sprawy małych
Autor: Beata Ostrowicka

3. ``Opowiadania z piaskownicy``

W tym zestawieniu nie może zabraknąć „Opowiadań z piaskownicy” Renaty Piątkowskiej, w której przesympatyczny Tomek cudownie tłumaczy, dlaczego „nie cierpi swojego starszego brata”, boi się „smoków rurowych” oraz zjadającej łopatki i foremki piaskownicy. Na szczęście zawsze okazuje się, że wszelkie wątpliwości mają dosyć proste wytłumaczenie, i choć nie do końca logiczne dla dorosłych, to dla przedszkolaków oczywiste.

 

Opowiadania z piaskownicy
Autor: Renata Piątkowska

4. „Cukrowe miasteczko”

„Cukrowe miasteczko” to zbiór wierszyków Danuty Gellnerowej, którą rodzice mogą pamiętać z „Misia” bądź „Świerszczyka”. Lekkie pióro autorki doskonale łączy się poczuciem humoru i ogromną fantazją. Dzieciakom na pewno przypadną do gustu zabawy słowne i sytuacyjne. Wszystkie wierszyki cudownie dekorują piękne ilustracje.

Cukrowe miasteczko
Autor: Danuta Gellnerowa
ZOSTAW ODPOWIEDŹ