Piękno literatury dziecięcej polega na  połączeniu słów i obrazu. Oto wybór niezwykłych opowieści do czytania i oglądania!

1. Kto pocieszy Maciupka? Tove Jansson wyd. Nasza Księgarnia

Żył sobie raz strachliwy i samotny Maciupek, który bardzo potrzebował pocieszenia. Pewnego dnia opuścił dom i wszystko, co znał i wyruszył w daleką podróż. Podczas wędrówki znalazł list, który całkowicie odmienił jego życie. Tyle wystarczy żeby zachęcić do poznania tej historii i nie zdradzić za dużo z fabuły. Z bohaterem tej uroczej opowieści utożsamiać się mogą nie tylko najmłodsi. Ta książka uczy, jak pokonywać własne lęki i zjednywać sobie przyjaciół. Jest też przepiękną historią o miłości. Ilustracje oczywiście stworzyła Tove Jansson, w dodatku w kolorze – klasa sama w sobie. Czytajcie sobie i swoim dzieciom. Naprawdę warto!

Kto pocieszy Maciupka?
Autor: Jansson Tove

 

2. Śpiąca Królewna Gabriela Mistral, ilustracje Carmen Cardemil wyd. Nasza Księgarnia

Autorka sięga do klasycznej baśni Charlesa Perraulta opowiedzianej prawie sto lat temu, nadając jej nową interpretację. Jednak opowiada ją w sposób, który nawiązuje do tradycji ustnej gawędziarzy.

Śpiąca Królewna Gabrieli Mistral jest opowieścią wyjątkową, znajdującą się na granicy snu i rzeczywistości. Całości dopełniają przepiękne ilustracje, których autorka zastosowała różne techniki z dziedziny sztuk plastycznych m.in. akwarelę, temperę i kolaż. W serii ukazały się też: Czerwony Kapturek, Kopciuszek i Królewna Śnieżka u krasnoludków.

Śpiąca Królewna Outlet
Autor: Gabriela Mistral

Czerwony Kapturek
Autor: Gabriela Mistral

Kopciuszek
Autor: Gabriela Mistral

Królewna Śnieżka u krasnoludków
Autor: Gabriela Mistral

3. Dwoje ludzi Iwona Chmielewska (tekst i ilustracje) wyd. Media Rodzina

„Gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, bo są razem, i jest im trudniej, bo są razem”. Tymi słowami rozpoczyna się książka autorstwa Iwony Chmielewskiej. Na tylnej stronie okładki czytamy, że: „to klasyczny picturebook, w którym za pomocą prostych metafor opisane są i pokazane zależności w związkach. Dla dzieci i dla dorosłych. Do podarowania w dniu ślubu, w rocznicę związku, do refleksji po rozstaniu…”.

Mądra opowieść pięknie uzupełniona obrazem. Minimum słów, maksimum treści. Wartościowa pozycja dla czytelników w każdym wieku.

Dwoje ludzi
Autor: Iwona Chmielewska

4. Ptasia Jaga Zofia Beszczyńska wyd. Mila

„Czy kiedyś, idąc przez las, nie mieliście wrażenia, że dostrzegacie coś w stercie liści, zaroślach jeżyn, kształcie pagórka?”. Z pewnością tak! Może już spotkaliście Ptasią Jagę, tylko tego nie wiecie! Ta historia jest pełna fantazji, a pomiędzy stronami wszystko może się zdarzyć. Tu możecie przeżyć przygody, o których Wam się nawet nie śniło. Wystarczy tylko uchylić drzwi pewnej chatki schowanej głęboko w lesie i usłyszeć opowieści ptasich gości…To opowieści pełne magii i grozy, ale w chwilach strachu nie zapominaj, że to przecież bajka, a bajki zawsze mają szczęśliwe zakończenia.

Ptasia Jaga
Autor: Zofia Beszczyńska
ZOSTAW ODPOWIEDŹ