Spójrzmy prawdzie w oczy: każdy człowiek czasem unosi się gniewem, każdy czasem przynudza, każdy potrafi doprowadzić do szewskiej pasji… I czy to szef, sąsiad, koleżanka z biura czy najbliższy, czasem budzi w nas refleksję, że z rodziną i znajomymi to tak naprawdę najlepiej na zdjęciu! A do tego stres, zabieganie, korki i jakby przeziębienie zaczynało łamac w kościach… Jak nie dać się zwariować?

Jednym ze sposobów jest praktykowanie Mindfulness. To technika, która łagodzi stres, podnosi poziom endorfin, pomaga w walce z codziennymi przeciwnościami – tak mówią jej zwolennicy.

 Praktyka uważności dla początkujących
John Kabat Zinn Jon Kabat Zinn

 Mindfulness Trening uważności
z płytą CD Danny Penman

 Mindfulness dla zdrowia
Danny Dr Penman Vidyamala Burch

Kreatywność i Mindfulness

Mindfulness to coraz popularniejsza metoda treningu umysłowego, która pomaga odzyskać radość życia i z uważnością doceniać tu i teraz.

Wiadomo nie od dziś, że na smutki najlepiej zaradzi przyjaciel! A najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Nikt nie potrafi tak pocieszyć jak pies… lub papużka. Nikt tak nie rozbawi jak kociak lub chomik. Nikt tak nie zachwyci, jak rybka lub fretka! A przecież to zaledwie cząstka zwierzęcego świata. Zdaje nam się, że je znamy, ale czy na pewno?

Na szczęście coraz więcej pojawia się książek o ich typowym zachowaniu, właściwej pielęgnacji, a nawet o ostatnio prężnie rozwijającej się psychologii zwierząt.

 Duchowe życie zwierząt
Autor: Peter Wohlleben

Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt
Liz Kalaugher Matin Durrani

Zwierzęcy punkt widzenia
Autor: Éric Baratay

Poza tymi, które towarzyszą nam w domach, otacza nas cały ogrom stworzeń choćby w „miejskiej dżungli”? Gołębie, wróble i sroki… ślimaki, pająki, mrówki i ważki… Czy to niczego nieświadome istnienia, przypadkowo i bezładnie krążące w zdominowanym przez ludzi świecie? I co ze stworzeniami, które mijamy spacerując po parku lub w lesie?

Jesteśmy na co dzień sąsiadami, a w ogóle się nie znamy… Oczywiście jest pewne, że one nas uważnie obserwują, gdyż od nas często zależy ich przetrwanie, natomiast my właściwie ich nie widzimy. Są zbyt szybkie lub świetnie ukryte. A przecież byłoby przyjemnie rozpoznać małego ptaszka, który co dzień przygląda nam się z gałęzi naprzeciw okna w pracy lub po prostu wiedzieć, jaki motyl wykluje się wiosną z gąsienicy sprytnie ukrytej w korze drzewa w parku.

 Rzecz o ptakach
Autor: Noah Strycker

 Jak zwierzę
Autor: Charles Foster

 Dziki seks
Autor: Carin Bondar

 Dwanaście srok za ogon
Autor: Stanisław Łubieński

Poznawanie świata zwierząt ma jednak swoje konsekwencje: zmienia nas raz na zawsze z przechodniów w obserwatorów.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ