Jeszcze nieprzeczytane, a już znienawidzone. Lektury. Cokolwiek by się nie znalazło na ich liście, zawsze wzbudzają niechęć. Kojarzą się z nudą i obowiązkiem. Taką zasadę wyznaje pewnie wielu polskich uczniów. A gdyby jednak poszukać tam czegoś godnego polecenia? Na przykład Harry’emu Potterowi?

Właściwie już w podstawówce możemy znaleźć coś, co zainteresowałoby nastoletniego czarodzieja. Wiecie co? No jasne,  Akademia Pana Kleksa. To przecież starsza siostra Hogwartu. Zawsze warto sięgnąć do korzeni, dlatego to dla niego lektura konieczna.

Harry Potter. Pakiet 7 książek
Autor:
Joanne Kathleen Rowling

Akademia Pana Kleksa
Autor:
Jan Brzechwa

Akademia Pana Kleksa (audiobook)
Autor: Jan Brzechwa

Jak powszechnie wiadomo teleportacja to jedna z trudniejszych umiejętności magicznych, dlatego Harry mógłby zaczerpnąć lekcji od Łucji. Dziewczynka opanowała tę umiejętność do perfekcji. Wchodzi do szafy a wychodzi w magicznej krainie.  „Opowieści z Narnii” (wszystkie części) to podstawa programowa dla każdego adepta sztuki czarodziejskiej.

Opowieści z Narnii 1. Lew, Czarownica i stara szafa
Autor: Clive Staples Lewis

Opowieści z Narnii
Autor:
Clive Staples Lewis

Opowieści z Narnii Tom 1-7
Autor:
Clive Staples Lewis

Niemniej, istotne byłoby także zapoznanie się z losami Alicji. Ona pokonuje czas i przestrzeń lustrem, względnie króliczą norą.

Alicja w Krainie Czarów
Autor:
Lewis Carroll

Alicja w Krainie Czarów
po angielsku ze słownikiem

Kalendarz
2018
Alicja
w Krainie Czarów

Alicja
w Krainie Czarów

Film
2016

Epoka romantyzmu to wyjątkowy okres literacki. To czas, kiedy magia górowała nad rzeczywistością, kiedy liczyła się tajemnica i mistycyzm. Tę aurę niesie ze sobą wiele dzieł Adama Mickiewicza. I choć nam pewnie wypadałby polecić Harry’emu „Pana Tadeusza”, trzeba przyznać, że tam czarować mogła co najwyżej Telimena. Polecamy więc utwory nawiązujące do słowiańskich obrzędów, które zdecydowanie należą do magicznych. Mickiewiczowskie „Dziady” to czarodziejskie must read.

Dziady
Autor: Adam Mickiewicz

No i wreszcie! Książka, która powinna znaleźć się na liście lektur wszystkich szkół. Zarówno mugolskich, jak i kształcących przyszłych czarodziejów i czarodziejki. „Mistrz i Małgorzata”. Magii w fabule nie brakuje. Ba! Ona jest nią przesiąknięta. Jednak przede wszystkim ta książka czaruje słowem, stylem. Całą sobą!

Mistrz i Małgorzata
Autor: Michaił Bułhakow

A jaka lektura zaczarowała ciebie?

 

 
ZOSTAW ODPOWIEDŹ