Świat Harrego Pottera jest pełen dziwnych imion, przedmiotów, o nazwach zwierząt czy zaklęciach nawet nie wspominając. Skąd Rowling miała pomysły na te wszystkie obco brzmiące słowa? Nie, nie, nie wzięły się one znikąd. Podobnie jak imiona i nazwiska postaci. Mają swoją historię. Niekoniecznie bazującą na słynnym „abra kadabra!”.

Zaciekawieni? Sprawdźmy więc, co oznaczają zaklęcia w „Harrym Potterze”.

  • Densaugeo

Zacznijmy od zaklęcia o lżejszym kalibrze, bo powodujące nagły wzrost „dens”, czyli… zębów! Zaklęcie ma pochodzenie łacińskie, a „augeo” oznacza oczywiście rosnąć. Czy ktoś pamięta przez kogo (i na kim) zaklęcie było użyte? Odpowiedź czeka na końcu wpisu.

  • Avada kedavra

Najbardziej przerażające z zaklęć, zaklęcie uśmiercające. „Abhadda kedhabhra” po aramejsku oznacza: „zniknij jak to słowo”. Używano go do leczenia chorób, jednak w świecie Pottera służy do czegoś odwrotnego…

  • Crucio i Imperio

Kolejne obok Avada kedavra zaklęcia niewybaczalne, których użycie karane jest śmiercią. Oba mają łacińskie pochodzenie. Pierwsze oznacza dosłownie „ja torturuję”, zaś drugie „ja rozkazuję”.

 Harry Potter. Pakiet 7 książek
Autor: Joanne Kathleen Rowling

Harry Potter.
Pełna kolekcja 8 filmów (8 DVD)

Harry Potter siedmiopak
Autor: Joanne Kathleen Rowling

  • Expelliarmus

Jest to chyba najbardziej popularne zaklęcie w serii, zaklęcie rozbrajające. Jego etymologia wywodzi się z łaciny. „Ex” oznacza „z”, „od”, a „pellare”, „uderzać” lub „pchać”. Połączone tworzą „expel”, czyli „wyrzucać”. Druga część „armus” wywodzi się z łacińskiego określenia na „ramię”, zaś „armare” ma militarne znaczenie, mianowicie „zbroić się”, czy „arma” – „broń”.

Łącząc wszystko powstaje swoiste „pozbądź się swojej broni”, co właśnie przeciwnik ma dzięki zaklęciu zrobić.

  • Expecto Patronum

Wielu zapewne próbowało kiedyś wyczarować patronusa wykrzykując to zaklęcie. Co właściwie próbowaliśmy sobie nim zagwarantować, poza ulubionym zwierzakiem? Z łaciny „expecto” oznacza „oczekiwać”, zaś „patronum” „obrońcę, opiekuna”, czyli dosłownie chodzi o oczekiwanie na opiekuna.

  • Lumos i Nox

Uzupełniające się wzajemnie zaklęcia dające światło i gaszące je. „Lumos” może wywodzić się z łacińskiego „lumen”, oznaczającego po prostu „światło”. „Nox” ponownie z łaciny będzie oznaczało przeciwieństwo, czyli „noc”. Ma też swoje źródła w greckiej mitologii, gdzie Nyks była boginią nocy, córką Chaosu. Przedstawiana była jako kobieta ze skrzydłami w ciemnej szacie.

  • Sectumsempra

Przerażające zaklęcie tnące ciało oponenta, stworzone przez Księcia Półkrwi. Dużo w nim syczącej litery S, co pewnie wiąże się z prawdziwą tożsamością Księcia, czyli Severusem Snapem. Pierwsza część zaklęcia „sectum” oznacza z łaciny „cięcie”. Część druga, „Sempra” jest zmodyfikowaną wersją łacińskiego „semper”, oznaczającego „zawsze”.

„Semper fidelis”, czyli „zawsze wierny” to maksyma łacińska będąca też mottem Piechoty Morskiej. Brzmi przerażająco kiedy pomyśli się, że rany zadane przez sectumsemprę może zamknąć tylko i wyłącznie kontrzaklęcie…

  • Wingardium leviosa

Zaklęcie pozwalające unosić przedmioty, na przykład pozwalające ogłuszyć trolla jego własną maczugą. Pierwszy człon jest zbitkiem angielskiego „wing” czyli „latać” oraz łacińskiego „arduus”, oznaczającego „wysoki”. Połączone są z „lekkim”, a więc „levis” lub „podnosić” od „levo”.

 

Na koniec rozwiązanie zębowej zagadki.

Zaklęcie pojawia się w czwartej części przygód Harrego, w „Czarze Ognia”. Jest rzucone przez Draco Malfoya w czasie sprzeczki z Harrym. Obydwoje rzucają na siebie zaklęcia, jednak te zderzają się ze sobą i odbijają. Zaklęcie Malfoya trafiło Hermionę, kórej zęby urosły aż za kołnierz. Na szczęście Pani Pomfrey odwróciła zaklęcie i przywróciła twarzy dziewczyny normalny wygląd. Ta skorzystała z okazji i zafundowała sobie poprawkę ortodontyczną, na którą nie chcieli się zgodzić jej rodzice dentyści. Jak nic, szczęście w nieszczęściu.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Autor: Joanne Kathleen Rowling

Harry Potter i komnata tejemnic
Autor: Joanne Kathleen Rowling

Harry Potter i Więzień Azkabanu
Autor: Joanne Kathleen Rowling

Harry Potter i Czara Ognia
Autor: Joanne Kathleen Rowling

Harry Potter i Zakon Feniksa
Autor: Joanne Kathleen Rowling

Harry Potter i Książę Półkrwi
Autor: Joanne Kathleen Rowling

Harry Potter i Insygnia Śmierci
Autor: Joanne Kathleen Rowling
ZOSTAW ODPOWIEDŹ