Wydaje się, że kiedy studio filmowe zgłasza się do pisarza z chęcią zekranizowania jego powieści, to jak przysłowiowe złapanie Pana Boga za nogi. Większość ekranizacji i adaptacji filmowych osiąga sukces komercyjny, jednak są pisarze, którzy mimo to, nie mogą ekranizacje swoich dzieł patrzeć.

1. Śniadanie u Tiffanego

Film w reżyserii Blake Edwardsa powstał w 1961 roku na podstawie utworu Trumana Capote. Któż nie uwielbia Audrey Hepburn w tej legendarnej roli? Otóż… sam pisarz, Truman Capote. Jak powiedział: „Był to najgorzej obsadzony film jaki kiedykolwiek widziałem. Chciało mi się wymiotować”. Jego wyborem była Marilyn Monroe, która według relacji Capote chciała zagrać Holly, ale wytwórnia wolała Audrey. Humoru Copote nie poprawiał pewnie fakt, że George Peppard dostał rolę, którą on sam chciał zagrać. Mimo braku jakiegokolwiek doświadczenia aktorskiego.

 Śniadanie u Tiffany’ego
Autor: Truman Capote

Audrey Hepburn Śniadanie u Tiffanego
retro plakat

2. Lśnienie

„Lśnienie” Stanleya Kubricka (1980), to adaptacja prozy Stephena Kinga, króla swojego gatunku, który nie był zachwycony tym, co zrobiono z jego książką (zwłaszcza po tym jak Kubrick odrzucił scenariusz napisany przez Kinga i stworzył własny). King wskazuje, że Kubrick „nie był w stanie uchwycić zła kryjącego się w Hotelu, a skupił się na przeniesieniu go na bohaterów i zrobił film o przemocy domowej z elementami nadprzyrodzonymi”. Pisarzowi nie podobał się też Jack Nicholson. King porównał film do „wielkiego pięknego Cadillaca bez silnika w środku”. Cóż, mimo to, „Lśnienie” stało się filmem kultowym.

Lśnienie
Autor: Stephen King

3. Forrest Gump

Także Winston Groom nie był zadowolony z adaptacji jego książki przez Roberta Zemkinsa z 1994 roku. Zmiany dokonane w filmie nie podobały się pisarzowi tak bardzo, że drugą część powieści rozpoczął od słów: „Nigdy nie pozwól nikomu nakręcić filmu o swoim życiu. Czy zrobią to dobrze, czy źle, nie ma to znaczenia”. Groom pozwał także producentów, ponieważ nie otrzymał swoich 3% zysków, co miało być spowodowane tym, że w związku ze wszystkimi kosztami, zysku nie było. Film zdobył sześć Oscarów, ale żaden z odbierających nagrodę nawet nie wspomniał w przemówieniu o Groomie. Musiało mu się zrobić naprawdę przykro…

 Forrest Gump
Autor: Winston Groom

4. Mary Poppins

Historia powstania tego filmu z 1964 roku jest tak znana, że nakręcono o niej nawet film „Ratując Pana Banksa”z Emmą Thompson w roli P.L. Travers. Walt Disney przez dwie dekady starał się uzyskać prawa do ekranizacji, jednak autorka była nieugięta. Dopiero kłopoty finansowe zmusiły ją do zmiany zdania.

W czasie produkcji Travers co chwila prezentowała swoje sugestie, lecz właściwie wszystkie zostały odrzucone. Do tego, absolutnie nie podobała jej się obsada (Julie Andrews, naprawdę!?), animacje, muzyka, a przede wszystkim, że Mary nie jest tak surowa jak w książce. Disney bał się jej reakcji i nie dostała zaproszenia na premierę. Jednak i tak pojawiła się na pokazie. Jak wspomina: „Płakałam, gdy go zobaczyłam (film). Powiedziałam sobie: „O mój Boże, co wyście zrobili?!”. Travers zrobiła wszystko, włącznie z odpowiednim zapisem w testamencie, by w przyszłości jej utwory były chronione przed podobną historią. Zrobiła wyjątek w latach 90-tych, kiedy zgodziła się na teatralną adaptację książki. Pod warunkiem, że przy sztuce nie będzie pracował nikt z wytwórni Disneya, a zatrudnieni pisarze będą Brytyjczykami.

 Mary poppins
Autor: P. L. Travers

 

 Mary Poppins w parku
Autor: P. L. Travers

 

 To ona napisała Mary Poppins
Autor: Valerie Lawson
ZOSTAW ODPOWIEDŹ