Dowiedziono naukowo, że spotkanie cegły z głową korzystnie wpływa na rozwój wyobraźni, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć i kształtuje umiejętność krytycznego myślenia. Kolejną zaletą jest rozwój inteligencji emocjonalnej. Poza tym to świetna rozrywka. Słowem, same plusy! Zaskoczeni? Oczywiście, że tylko przypadku, gdy cegłę rozumiemy jako bardzo grubą książkę.

Zobaczcie więc, jakie rodzaje cegieł są wskazane, by osiągnąć konkretne korzyści.

Ćwiczenie pamięci

Nie tylko mięśnie trzeba ćwiczyć, by nie zwiotczały. Naszemu mózgowi też to grozi, jeśli nie będziemy go trenować. Czytanie to świetny sposób na ćwiczenie pamięci, udowodniono, że spowalnia Alzhaimera. Warto więc czasem pobudzić do działania szare komórki. Świetną propozycją jest rozwiązywanie zagadek kryminalnych. Szukanie dowodów, wskazanie motywu i ujawnienie zabójcy to nic innego jak logiczna układanka. Cegła na tę okazję to „Mężczyźni którzy nienawidzą kobiet” Steiga Larsona (637 stron) i jej kontynuacje: „Dziewczyna, która igrała z ogniem” (702) i „Zamek z piasku, który runął” (784). Spotkanie z serią Millenium to odkrywanie mrocznych tajemnic bogatej rodziny i dziennikarskie śledztwo z elementami hackerstwa. Sytuacji, w których trzeba ruszyć głową nie brakuje.

Na rodzimym rynku też możemy pochwalić się autorami kryminałów-cegieł. Katarzyna Bonda do kryminalnej intrygi dorzuca nieco aspektów psychologicznych i świetne przygotowanie merytoryczne, więc korzyści z lektury rosną. Książki z serii o Saszy Zaułskiej liczą kolejno: Pochłaniacz (672), Okularnik (848), Lampiony (640).

Millennium. Tom 1. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Autor: Stieg Larsson

Millennium. Tom 2. Dziewczyna, która igrała z ogniem
Autor: Stieg Larsson

Millennium. Tom 3.
Zamek z piasku, który runął / Audiobook

Autor: Stieg Larsson

 

Trylogia Millennium / Audiobook
Autor: Stieg Larsson

 

Pobudzanie wyobraźni

Fani fantastyki wiedzą, że autorom ich ulubionych książek wyobraźni nie brakuje. Dlatego wszystkim, którzy gdzieś tam w duchu czują, że brakuje im fantazji zachęcamy do sięgnięcia po ten gatunek. Tematyka do wyboru. Zaczynając od tego pierwszego skojarzenia z bujną wyobraźnią. Baśniowy świat, niecodzienni bohaterowie i czary. Innymi słowy klasyka. Zalecana cegła:  „Władca pierścieni” J R R Tolkien (1278). Nie te klimaty? Może zamiast przenosić się do magicznych krain wolicie podróże w przyszłość. Na przykład taką po końcu świata, po zagładzie? Cegła dla zwolenników klimatu postapo to zdecydowanie „Bastion” Stephena Kinga (1168 stron). A zostając przy cegłach i tym autorze można by jeszcze polecić „To”. Taka tam historia uroczego clowna rozdającego dzieciom baloniki. Ostrzeżenie: ta książka pobudzi najmroczniejsze obszary waszej wyobraźni. Ale jakby co, to ma 1104 strony.

Władca pierścieni
Autor: J R R Tolkien

 Bastion
Autor: Stephen King

To
Autor: Stephen King

Źródło rozrywki

Jasne, że warto pielęgnować umysł, ale jakaś rozrywka od życia też nam się chyba należy, prawda? Dlatego prezentujemy również cegły lżejszego kalibru (pod względem treści i objętości). To pozycje pozwalające nam odetchnąć, uśmiechnąć się pod nosem, względnie wybuchnąć niepohamowanym śmiechem lub popłakać się ze wzruszenia. Na początek literatura kobieca, prawdziwą cegła tego gatunku będzie książka Magdaleny Witkiewicz „Czereśnie zawsze muszą być dwie” – źródło wszelkich emocji, liczba stron: 450.

Jeśli natomiast macie ochotę na odrobinę absurdu, no dobra, dużo absurdu, to koniecznie sięgnijcie po książkę „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”. Poznacie historię człowieka, który przez zupełny przypadek  uczestniczył w wydarzeniach istotnych dla całego świata. Taki szwedzki Forest Gump. I choć mogłoby się wydawać, że to już było, to i tak warto po nią sięgnąć. To książka Jonassa Jonassona i liczy 416 stron. W podobnym tonie i identycznych gabarytach (416 stron) utrzymana jest kolejna książka autora „Analfabetka, która potrafiła liczyć”. Jeśli lubicie książki pozytywnie zakręcone, sięgnijcie po dzieła szwedzkiego pisarza. I na koniec triller medyczny Robina Cooka „Czynnik krytyczny”, a więc mrożąca krew w żyłach historia doktor Laurie Montgomery, która bada serię nagłych zgonów…

Czereśnie zawsze
muszą być dwie

Autor:
M. Witkiewicz

Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął
Autor: Jonasson Jonas

Analfabetka
która potrafiła liczyć

Autor:
Jonasson Jonas

Czynnik
krytyczny

Autor:
Robin Cook

Macie jeszcze jakieś wątpliwości, że warto czasem cegłą dostać w głowę?

 
ZOSTAW ODPOWIEDŹ